O nas
Hotele
Pensjonaty
Kwatery prywatne
Wczasy - Wycieczki - Inne oferty
Transfer i usługi przewodników
Informacje i przepisy
Kontakt


Krym
Bałakława

Sewastopol

Jałta

Bachczysaraj
Sudak
Eupatoria

Sudak

 

104 km na wschód od Symferopola i 55km na południe od Teodozji leży miasto Sudak. Wyróżnia się on z pośród innych miast tym, że jest położony na nizinie i jest otoczony ze wszystkich stron górami lub wzgórzami. Panuje tutaj przyjemny i ciepły klimat, liczba słonecznych dni jest o wiele większa aniżeli w Jałcie, średnia temperatura latem wynosi +38C a zimą +14.
Kwitnący w marcu migdał i czereśnia nadają miastu słodki i przyjemny zapach.
W Sudaku i okolicach znajdują się najlepsze i najpiękniejsze piaszczyste plaże. To piękne i malownicze wybrzeże z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze turystów. Dolina, w której leży miasto jest przepełniona przepiękną roślinnością i winoroślami, sporo tu sadów i ogrodów. Miasto jest położone na skrzyżowaniu dróg prowadzących do Ałuszty, Nowego Światu, Symferopola i Teodozji.

Jeszcze za czasów panowania na tych terenach Greków i Genueńczyków miasto słynęło ze swoich win i owoców rosnących w tutejszych sadach. Jabłka, które miały piękny kolor i miodowy smak eksportowano w tamtych czasach do Bizancjum, a później do samego Szacha Imperium Osmańskiego. Miasto to słynie również ze swoich upraw lawendy i róż .W latach 30-tych powstał tu zakład produkujący olejki eteryczne znane nie tylko w państwach byłego bloku radzieckiego, ale i w Europie. Dużo olejków kupowano przez francuskich i włoskich producentów perfum i kosmetyków.
Główną atrakcją turystyczną miasta jest Twierdza Genueńska znajdująca się na górze "Kriepostnaja" w południowo - zachodniej części miasta.


Historia

Na górze Meganom w dolinie Kapsielskiej i na górze Karaul-Koba archeolodzy odkryli szczątki osady człowieka z epoki brązu II tys. p. n. e, a w okolicach Słonecznej Doliny znaleziono dowody na to, że mieszkali tutaj Taurowie.
W 212 r p. n. e Alanowie zakładają tu swoje miasto, które nazywają Audag, co z języka irańskiego oznaczało - święty. W 6 wieku p. n. e Bizantyjczycy zdobywając te tereny założyli swoja twierdzę. Następnie miasto zostało zajęte przez Chazarów i Połowców. Na terenie Rusi Kijowskiej miasto było znane jako "Suroż", a towary dobrej jakości i wartości nazywano "Surożskie"
W Roku 1223 miasto zaatakowali Tatarzy i zajęli okoliczne tereny, dopiero w 1365 r Genueńczycy zdobyli krymskie wybrzeże, zajęli miasto i wybudowali tu swoje faktorie. Miasto nazwali Soldaja.

W 1385 roku Genueńczycy zakładają tu twierdzę obronną, a dopiero w 1414 r obiekt zostaje wybudowany i zaczyna spełniać swoje zadania. Szczęście Genueńczykom nie dopisywało długo, gdyż latem 1475 twierdza została otoczona przez wojska tureckie. Po krwawej bitwie i stratach poniesionych reszta szlachty i żołnierzy razem z konsulem Cristoforo Di Negro ukryła się w kościele, w którym zostali spaleni żywcem na rozkaz tureckiego dowództwa. W latach 1475 - 1771 miasto staje się tureckim punktem oporu i otrzymuje nazwę "Sudak".

W roku 1771 Sudak zostaje oswobodzony przez wojska rosyjskie. Po przyłączeniu Krymu do Rosji rozpoczęto "kształtowanie" półwyspu pod kierownictwem księcia Potiomkina. Na jego rozkaz na Krym przywieziono z Francji, Włoch i Portugalii najlepsze gatunki winorośli, orzechów włoskich, migdałów, moreli i nawet fig. W latach 40-tych XIX w. Sudak staje się ulubionym miejscem pobytu i zamieszkania najwybitniejszych rosyjskich muzyków, poetów, botaników.

Warto zwiedzić!

Będąc w Sudaku nie sposób nie zwrócić uwagi na piękno tego miasta ... na Twierdzę Genueńską wznoszącą się na górze, która kiedyś miliony lat temu była rafą koralową. Obszar, który zajmuje twierdza to 29.5 ha, długość murów ponad kilometr, wysokość ścian 6-8 metra, grubość 1.5-2 metry. Obecnie na terenie twierdzy znajduje się brama wjazdowa, studnia, meczet, który kiedyś był kościołem oraz kilka baszt.

Nie mniej warty zwiedzania jest teren przylądka Kapczik, który posiada cudowne kształty ułożone przez koralowce występujące w tej części Morza Czarnego miliony lat temu. Przylądek i góry w tym miejscu ochraniają miasteczko Nowy Świat od zimnych wiatrów i mgieł. Tutejszy krajobraz i klimat jest bardzo podobny do południowych Włoch, dlatego kręcono tu wiele filmów przez Moskiewskie Studio Kinowe (Mosfilm).
Zatoczki w Nowym Świecie maja nazwy: Zielona, Niebieska, Granatowa. W zatoce Zielonej znajduje się najbezpieczniejsza plaża na Krymie, ponieważ dno morsie w tym miejscu ma bardzo łagodny spad. Większość rodzin z małymi dziećmi spędza tutaj wakacje.

Plaża w zatoce Niebieskiej ma nazwę "Carska" ponieważ odpoczywał tutaj Car Mikołaj II zaproszony przez księcia Galicyna do swojej posiadłości. Do księcia Galicyna należały również winnice, które warto zwiedzić i wypróbować szampana i wina produkowane tutaj od 1878 roku. Polecamy też spacer ścieżką Galicyna, która ma długość 5770 m i prowadzi od zatoki Zielonej wzdłuż góry Koba-Kaja, zatoki Granatowej aż do przylądka Karaul-Oba. Znajduje się tu słynna grota Szalapina, gdzie pozostały fragmenty glinianych ścian, w których Galicyn przechowywał najlepsze gatunki win. Od roku 1878 po dziś dzień wyprodukowano w winnicach Nowego Światu ponad 44620 butelek szlachetnego wina, które nie ma równych na całym świecie.

 

WebDesigner | www.RELAX-STUDIO.eu